Uhonorowano kaliskich harcerzy

 

W Skulsku k. Konina odbyło się spotkanie przedstawicieli harcerskich kręgów seniorów i starszyzny harcerskiej skupionych we Wspólnocie Skulskiej. W czasie uroczystości, które miały miejsce 20 września odsłonięte i poświęcone zostały tabliczki pamięci. Tabliczki te dedykowane są harcerzom i instruktorom za szczególne zasługi dla Harcerstwa. W XXV Dniach Skupienia uczestniczyła m. in. kaliska delegacja harcerskich seniorów w składzie hm Jadwiga Kaźmierczak – Baszczyk, hm Teresa Franciszczak, hm Maria Jankowska, hm Izydor Bełzowski.

Uroczystość rozpoczęła się apelem harcerskim. Do apelu stanęli instruktorzy z wielu hufców Chorągwi Wielkopolskiej, Kujawsko-Pomorskiej i Zachodniopomorskiej, przedstawiciele rodzin osób uhonorowanych pośmiertnie tabliczkami pamięci, funkcyjni Komend Hufców, Głównej Kwatery ZHP i członkowie władz gminy Skulsk. Uroczystości towarzyszyła Gminna Orkiestra Dęta ze Skulska.

W intencji zmarłych harcerzy i instruktorów została odprawiona msza św. w Sanktuarium Matki Boskiej Skulskiej. Szczególnym patronem dnia i spotkania był bł. ks. phm Wincenty Frelichowski, którego relikwie zostały przywiezione z Torunia.

Po mszy świętej uczestnicy zbiórki zebrali się pod Mauzoleum Pamięci Harcerstwa. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i po odegraniu hymnu państwowego, Przewodniczący Kapituły Skulskiej poinformował, że Kapituła podjęła decyzję o umieszczeniu w roku 2020 i 2021 w Mauzoleum Pamięci 64 tabliczek epitafijnych. Po poświęceniu tabliczek przez kapelana Wspólnoty Skulskiej, rodziny, delegacje kręgów i hufców odwiedziły Mauzoleum gdzie złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Wśród uhonorowanych tabliczkami pamięci, na wniosek Kręgu Instruktorek Seniorek „Żurawie” i KH Kalisz , znaleźli się również kaliscy instruktorzy:

Hm. Karol Sługocki (1899-1971), skaut-legionista, uczestnik walk o wolność ojczyzny, komendant Harcerskiego Pogotowia Wojennego w 1939 roku, uczestnik obrony Warszawy, żołnierz AK, nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kaliszu w okresie przedwojennym i powojennym do 1961 roku, Komendant Hufca Kalisz w latach kształtowania się harcerstwa i w okresie powojennym, działacz PTTK i aktywny kaliski działacz społeczny. Zmarł w Poznaniu, pochowany został w Kaliszu na Cmentarzu Tynieckim. Spoczywa w rodzinnym grobie wraz z żoną , córką i wnukiem, poetą Markiem Brymorą.

Hm. Mieczysława Kulczyńska „Winia” (1916-1997), żołnierz AK, harcmistrz ZHP, krajoznawca, opiekun zabytków, działaczka społeczna, radna miejska, przyjaciel i wychowawca młodzieży. 1 IX 1939 r. , w ramach powszechnej mobilizacji, została powołana do wojska jako siostra Pogotowia Sanitarnego PCK. Budowała na ulicach Warszawy barykady, potem służyła jako pielęgniarka w I Zastępczym Szpitalu Okręgowym. Po kapitulacji Warszawy wróciła do Kalisza. W 1940 r. została zesłana do robót przymusowych w zakładach włókienniczych w Kłajpedzie. Schorowana, bez nadziei na życie, za zgodą władz niemieckich, opuściła obóz i z Kłajpedy (Litwa) pieszo wróciła do Kalisza. Wtedy związała się z grupą konspiracyjną ZWZ AK Okręgu Łódzkiego „Barka” i działała pod pseudonimem „Aniołek”. Już 1945 r. zorganizowała wspólnie z Karolem Sługockim Spółdzielnię Harcerską „Czuj-Kalisja”, w której znalazły pracę i źródło utrzymania przedwojenne harcerki.

W ZHP druhna „Winia” przeszła wszystkie hierarchie i funkcje harcerskie. Wspólnie z innymi seniorami dbała o popularyzację, wśród młodego pokolenia harcerek i harcerzy, historii oraz tradycji harcerskich.

Wielką pasją druhny Mieczysławy była turystyka. Do Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego wstąpiła w 1952 r. Przez 25 lat ( 1954-1977) była prezesem kaliskiego Oddziału Towarzystwa. Była członkiem Komisji Ochrony Zabytków i innych komisji ZG PTTK.

Zmarła 11 września 1997 roku. Pochowana została w grobie rodzinnym wraz mężem druhem Stanisławem Kulczyńskim i synem Piotrem na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu

Przygotowała: Maria Jankowska